Read more
Read less
Product specifications
General
Display Features
Audio And Video Features
Dimensions
Connectivity Features
Power Features
Warranty Features
Manufacturer Details
Country Of Origin
Brand
LG
Ideal Viewing Distance
14ft to 15ft
Model Name
50UQ8050PSB
In The Box
Television, Remote, Power Cable, User Manuel, Warranty Card, Quick Start Guide, Batteries, Stand
Color
Black
Smart Tv
Yes
Curve TV
No
HD
4K Ultra HD
Refresh Rate
60 Hz
Screen Type
LED
Screen Size (in cms)
126
Screen Size (in inches)
50
Touchscreen
No
Motion Sensor
Viewing Angle
Wide
Resolution
3840 x 2160 Pixels
No. of Speakers
2
Digital Noise Filter
Speaker Output
20 W
Speaker Type
2 Channel Speaker
Supported Photo Formats
GIF, JPEG
Weight
11.9
Height
651 mm
Depth
57.1 mm
Width
1121 mm
Weight (with stand)
11.9 kg
Weight (without stand)
11.7 kg
USB Port
Yes
Operating System
WebOS
HDMI Port
Built in Wi-fi
Ethernet
3G Dongle Plug and Play
RF Capable
Power Requirement
100 to 240 V AC, 50 to 60 Hz
Power Consumption
Standby Under 0.5 W
Warranty
1 Year LG India Comprehensive and additional 1 Year Warranty is applicable on panel and module
Covered in Warranty
Only Manufacturing Defects
Not Covered in Warranty
Physical Damage
country of manufacture
India
Manufacturer
LG Electronics India Pvt. Ltd. Plot No. A5, MIDC Ranjangaon, Tal. Shirur, Pune
What type of display does the LG 126 cm (50-inch) 4K Ultra HD Smart LED TV have?
How many HDMI ports does the LG 126 cm (50-inch) 4K Ultra HD Smart LED TV Black (50UQ8050PSB) have?
What is the ideal viewing distance for the LG 126 cm (50-inch) 4K Ultra HD Smart LED TV?
Can I purchase the LG 126 cm (50-inch) 4K Ultra HD Smart LED TV Black (50UQ8050PSB) using Easy EMIs?
Show more
Show less
You are here
Home
Bajaj Mall
Televisions
LG 126 cm (50 inch) (4K) Ultra HD Smart LED TV Black (50UQ8050PSB)