The Haier 81 cm (32-inch) 4K Ultra HD Smart LED TV Black LE32K800GT delivers a stunning viewing experience for smaller spaces, ideal for viewing from up to 5ft away. This HD Ready TV boasts stereo speakers for immersive audio, complementing the crisp visuals. With three HDMI ports and two USB ports, you have ample connectivity for your devices. Powered by the Google Smart TV platform, you can effortlessly stream your favourite content and access a world of apps. The TV wattage is up to 90 W. This Haier LED TV is perfect for those seeking a compact yet feature-rich entertainment solution. Discover everything you need to know about the Haier 81 cm (32-inch) 4K Ultra HD Smart LED TV Black LE32K800GT TV. Once you have selected your preferred variant, you can explore the TV on Bajaj Mall and buy it from the Bajaj Finserv partner stores. Check your eligibility in a few steps and buy your favourite gadgets without any financial strain using Easy EMIs from Bajaj Finserv.
Read more
Read less
Product specifications
General
Display Features
Audio And Video Features
Dimensions
Connectivity Features
Power Features
Warranty Features
Manufacturer Details
Country Of Origin
Brand
Haier
Ideal Viewing Distance
Upto 5ft
Model Name
LE32K800GT
In The Box
Color
Black
Smart Tv
Yes
Curve TV
HD
UHD
HDMI
Yes
Screen Type
LED
Screen Size (in cms)
81
Screen Size (in inches)
32
Motion Sensor
Resolution
1366 x 768 pixels
No. of Speakers
2
Digital Noise Filter
Speaker Output
20 W
Speaker Type
Stereo Speakers
Weight
3.9
Height
421.9 mm
Depth
79.3 mm
Width
715.7 mm
USB Port
Operating System
Google TV
Ram Led
1.5 GB
HDMI Port
Built in Wi-fi
Ethernet
3G Dongle Plug and Play
RF Capable
NA
Power Requirement
AC 100 to 240 V, 50 and 60 Hz
Power Consumption
0.5 W (Standby)
Warranty
1 Year Manufacturer Warranty on This Product
Covered in Warranty
Only Manufacturing defects
Not Covered in Warranty
Phyiscal Damage
country of manufacture
India
Manufacturer
Building Number 1, Okhla Industrial Estate, Phase III,. Opposite Modi Mill, New Delhi-110020
What type of speakers does the Haier 81 cm (32-inch) 4K Ultra HD Smart LED TV have?
How many HDMI ports does the Haier 81 cm (32-inch) 4K Ultra HD Smart LED TV Black LE32K800GT have?
What is the ideal viewing distance for the Haier 81 cm (32-inch) 4K Ultra HD Smart LED TV?
What Smart TV platform does the Haier 81 cm (32-inch) 4K Ultra HD Smart LED TV use?
Can I purchase the Haier 81 cm (32-inch) 4K Ultra HD Smart LED TV Black LE32K800GT using Easy EMIs?
Show more
Show less
You are here
Home
Bajaj Mall
Televisions
Haier 81 cm (32 inch) 4K Ultra HD Smart LED TV Black (LE32K800GT)