RKM50UV16VA
AC Type
Inverter Split
Color
White
Refrigerant
R32
In The Box
Cooling Capacity
5280 W
Compressor
Swing Compressor
Sleep Mode Availability
Yes
Condenser Type
Copper Condenser
Noise Level
NA
Timer
Turbo Mode
Yes
Indoor Temperature Indicator
Stepped Louvers
Energy Rating
5 Star
BEE Rating Year
Not Available
Additional Features
bee rating Year: 2023
Remote Control
Anti-Bacteria Filter
Auto Restart
Dust Filter
Warranty
1 Year Manufacturer Warranty on this Product
Covered in Warranty
Only Manufacturing Defects
Not Covered in Warranty
Physical Damage
Power Consumption
785.67 W
Power Requirement
AC 130 - 285 V, 50 Hz