RL50UV16U2
AC Type
Split
Color
White
Refrigerant
R32
In The Box
AC, Warranty Card, User Manual
Cooling Capacity
17230 Btu/h
Compressor
Rotary
Sleep Mode Availability
Yes
Condenser Type
Copper
Noise Level
NA
Timer
1
Turbo Mode
Yes
Indoor Temperature Indicator
Stepped Louvers
Energy Rating
3 Star
BEE Rating Year
2017
Additional Features
Coanda Airflow, Econo Mode, Power Chill Operation
Remote Control
Anti-Bacteria Filter
Auto Restart
Dust Filter
Warranty
1 Year Product and 5 Years Compressor Warranty
Covered in Warranty
Only Manufacturing Defects
Not Covered in Warranty
Physical Damage
Power Consumption
989.31 kWh
Power Requirement
AC 230 V, 50 Hz, Ph- 1
Dimensions
Indoor Unit - 885 x 298 x 229 mm, Outdoor Unit - 845 x 595 x 300 mm