Read more
Read less
Product specifications
General
Display Features
Audio And Video Features
Dimensions
Connectivity Features
Power Features
Warranty Features
Manufacturer Details
Country Of Origin
Brand
LG
Ideal Viewing Distance
14ft to 15ft
Model Name
55UR7550PSC
In The Box
Color
Black
Smart Tv
Yes
Curve TV
HD
UHD
HDMI
Yes
Screen Type
LED
Screen Size (in cms)
139
Screen Size (in inches)
55
Motion Sensor
Viewing Angle
178 degree
Resolution
3840 x 2160 pixels
Digital Noise Filter
Speaker Type
Dolby Speaker
Weight
14
Height
715 mm
Depth
57.5 mm
Width
1235 mm
USB Port
Operating System
WebOs
HDMI Port
3G Dongle Plug and Play
RF Capable
NA
Power Requirement
AC 100-240 V, 50-60Hz
Power Consumption
Under 0.5 W
Warranty
1 Year Manufacturer Warranty on This Product
Covered in Warranty
Warranty of the product is limited to manufacturing defects only.
Not Covered in Warranty
country of manufacture
India
Manufacturer
What type of speakers does the LG 139 cm (55-inch) UHD Smart LED TV Black (55UR7550PSC) have?
How many HDMI and USB ports does the LG 139 cm (55-inch) UHD Smart LED TV Black (55UR7550PSC) have?
What is the ideal viewing distance for the LG 139 cm (55-inch) UHD Smart LED TV Black (55UR7550PSC)?
What is the smart TV platform of the LG 139 cm (55-inch) UHD Smart LED TV Black (55UR7550PSC)?
Can I purchase the LG 139 cm (55-inch) UHD Smart LED TV Black (55UR7550PSC) using Easy EMIs?
Show more
Show less
You are here
Home
Bajaj Mall
Televisions
LG 139 cm (55 inch) UHD Smart LED TV Black (55UR7550PSC)